Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz 29 maja 2003 roku dokonał aktu koronacji słynącego łaskami obrazu NMP Matki Pocieszenia w Oławie. Na zakończenie Mszy świętej poinformował wiernych o powołaniu Bractwa Dobrej Śmierci w Sanktuarium NMP Matki Pocieszenia. Cel Bractwa, wyznaczony przez Księdza Kardynała, to charytatywny dar troski o duszę człowieka, wyrażający się w modlitwie za umierających o łaskę dobrej śmierci. Poprosił wtedy, by wierni parafii pw. NMP Matki Pocieszenia zgłaszali się do księdza proboszcza w celu zapisania się do Bractwa.

Od 1 października 2003 roku członkowie Bractwa Dobrej Śmierci spotykają się każdego dnia o godzinie 15 na modlitwę w kaplicy Matki Bożej Pocieszenia. Obecnie do Bractwa Dobrej Śmierci należy 69 osób, tworząc 7 grup. W kaplicy NMP Matki Pocieszenia w Oławie umieszczono tablicę upamiętniającą powołanie Bractwa Dobrej Śmierci. Bractwo nawiązuje do czcigodnej tradycji istnienia od wieków takich grup wiernych w Kościele. Obejmują modlitwą wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy są bliscy śmierci, by zeszli z tego świata pojednani z Bogiem i mogli otrzymać łaskę nieba.

W roku 2013 Bractwo istniejące przy naszym Sanktuarium obchodzi 10. rocznicę istnienia. Wspominaliśmy już to wydarzenie podczas odpustu w Sanktuarium 31 sierpnia br. Natomiast główna uroczystość miała miejsce 7 października 2013, podczas tradycyjnej procesji różańcowej z Sanktuarium do kościoła pw. św. Józefa. Uroczystości przewodniczył Metropolita Wrocławski Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny.

O powstaniu Bractwa informuje kamienna tablica wmurowana w filar przy kaplicy Matki Bożej Pocieszenia.

Do Bractwa Dobrej Śmierci można zapisać się u księdza proboszcza.