W Kościele nieustannie zanoszona jest modlitwa do Boga w różnych intencjach. W ten modlitewny dar włączają się także członkowie Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa, którzy przez swoją modlitwę wynagradzają za grzechy świata.

Straż Honorowa została założona w 1863 r. w klasztorze sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny we Francji przez s. Marię od Najświętszego Serca. Członkowie odprawiają godzinę straży przy Sercu Pana Jezusa tak, aby modlitwa była zanoszona przez całą dobę. Ta jedna godzina w ciągu dnia spędzona na wychwalaniu Pana Jezusa i wynagradzając Mu za cierpienia i zniewagi, jakich doznaje od współczesnego świata, powoduje pogłębienie wiary u członków arcybractwa. Jest to trudna, ale jakże piękna droga wzrastania ku świętości. Praktyka Godziny Straży nie polega na spędzeniu godzinnej adoracji przed Najświętszym Sakramentem, lecz na przeżywaniu wszystkiego, co się wydarzy podczas wybranej godziny w ciągu dnia w duchu uwielbienia i wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusa. Współpracując z łaską Bożą, przez modlitwę i rzetelne wykonanie swoich codziennych obowiązków, członkowie odpowiadają miłością na miłość Bożego Serca.

Duchowość Arcybractwa NSPJ opiera się również na częstym nawiedzaniu i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz udziale w Eucharystii, w czasie której przyjmują Komunie Świętą. Ponadto nowenna dziewięciu pierwszych piątków miesiąca jest najbardziej podstawową formą czczenia Serca Jezusa. W czerwcu – miesiącu poświęconym szczególnej czci Boskiego Serca – członkowie Arcybractwa uczestniczą w nabożeństwach czerwcowych. W tym też miesiącu obchodzą główne święto patronalne – uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Intensywne życie modlitwy, prowadzące do doskonałości chrześcijańskiej, znajduje swój wyraz w czynnej miłości bliźniego. Członkowie Straży nie pozostają obojętni na potrzeby parafii, środowiska, w którym żyją, czy też współbraci ze wspólnoty.

Comiesięczne spotkanie odbywa się w Pierwszy Piątek miesiąca pod kierunkiem księdza Opiekuna. Spotkanie mają na celu pogłębienie formacji duchowej i intelektualnej oraz omówieniu bieżących spraw.

Napisana na podstawie wiadomości ze strony:

Główna strona

Wizytki